Czy zdarza Wam się, że pomimo Waszych usilnych starań, ciasto nie wychodzi tak, jak powinno? Na pewno każdemu z nas nie raz ciasto opadło, nie wyrosło, wyszło zbyt twarde czy zakalcowate. Najczęściej przyczyną tego nie jest wcale błąd w przepisie, a nasza niewiedza. Poniżej znajdziecie listę najpopularniejszych błędów w pieczeniu ciast. Koniecznie sprawdźcie, czy któryś z nich Was nie dotyczy!
1. Niedokładne zapoznanie się z przepisem
Z pewnością niejednemu z Was zdarzyło się jedynie pobieżnie przejrzeć przepis przed przystąpieniem do jego wykonania. A być może nawet wcale go nie przejrzeliście, ograniczając się jedynie do sprawdzenia listy składników. W obu przypadkach jest to duży błąd! Dokładne przeczytanie przepisu jeszcze przed rozpoczęciem pieczenia pomaga lepiej zaplanować następujące po sobie kroki oraz sprawia, że nic nie zaskoczy Was podczas pracy. Dzięki temu składniki zawsze będą w odpowiedniej temperaturze, a Wy nie będziecie tracić czasu na czekanie, aż jajka się ogrzeją, a masło stanie się miękkie.
2. Niewłaściwa temperatura składników
Ten punkt często łączy się z pierwszym – czytając przepis w pośpiechu, ignorujemy wskazania dotyczące temperatur, w jakich mają być produkty, przez co później zwyczajnie nie mamy ochoty poświęcać dodatkowego czasu i energii na doprowadzenie ich do wskazanego stanu. Może wydawać się to błahostką, ale niewłaściwa temperatura mleka czy jajek może wpłynąć na znaczne pogorszenie jakości Waszego ciasta. Jednocześnie do ocieplenia składników nie zaleca się używać mikrofali, gdyż może ona doprowadzić do nierównego ich podgrzania lub nawet przegrzania.
3. Używanie zamienników
Czasem zdarza się, że w wyniku roztargnienia lub niedokładnego przeczytania przepisu (patrz punkt 1.) zapomnimy kupić jakiś składnik. Bywa też, że z różnych przyczyn chcemy dany produkt zamienić na inny, np. tańszy. Czy jednak można zastąpić masło margaryną, a zakwas chlebowy drożdżami? Jeśli w przepisie podano konkretny składnik, powinniśmy w miarę możliwości wybrać właśnie jego. W przeciwnym razie efekt może być nieprzewidywalny. Szczególnie że wbrew pozorom wymienione produkty bardzo się od siebie różnią.
4. Nieprawidłowe ubijanie śmietany lub białek
Któż z nas nie widział w telewizji czy internecie, jak kucharz po ubiciu śmietany obraca miskę do góry dnem i ona nie wypada? Zdradzimy Wam sekret, którym nie każdy chce się podzielić. Śmietanę lepiej ubić w 90% niż w 110%. Gdy pozostawimy ją delikatnie niedobitą, będzie miała ona bowiem mocniejszą i bardziej kremową strukturę. Zbyt długie ubijanie z kolei sprawi, że śmietana zacznie się rozwarstwiać. Być może na pierwszy rzut oka nie będzie to widoczne, lecz z pewnością wpłynie to na ostateczną jakość wypieku. Zasada ta obowiązuje również przy ubijaniu białek, przy czym w tym wypadku wyjątek stanowi beza (mering).
5. Złe wymieszanie składników
Składniki nie powinny być mieszane ani zbyt długo, ani zbyt krótko. Zbyt długie i intensywne mieszanie sprawia, że ciasto niepotrzebnie traci powietrze. Ponadto może ono wpłynąć na powstanie zbyt mocnej siatki glutenowej, co w efekcie może doprowadzić do tego, że ciasto wyjdzie gęste i gumowate. Z kolei zbyt krótkie i niedokładne mieszanie może spowodować nierówny wzrost naszego wypieku, a co gorsza powtarzalność struktur i smaku w cieście.
6. Częste uchylanie drzwiczek piekarnika podczas pieczenia
Czy zdarzyło Wam się po kilka razy uchylać drzwiczki piekarnika, aby sprawdzić, czy ciasto jest już gotowe? Jest to często popełniany błąd, którego powinno się unikać. Każdorazowe otwarcie piekarnika sprawia, że gorące powietrze ucieka ze środka, a temperatura wewnątrz obniża się. Przez to po upływie wyznaczonego czasu ciasto może być niedopieczone albo opadać. Piekarnik najlepiej otwierać dopiero około 5 minut przed zaplanowanym końcem pieczenia.
7. Wyjmowanie ciasta od razu po upieczeniu
W końcu dobiegł ten upragniony moment i ciasto jest gotowe. Zapewne większość z Was w tej sytuacji od razu popędziłaby do piekarnika, aby wyjąć wypiek. To częsty błąd! W pierwszej kolejności powinniśmy uchylić drzwiczki i pozostawić ciasto na około pół godziny w piekarniku. W przeciwnym razie ryzykujemy opadnięciem wypieku. Warto wspomnieć, że zasada ta dotyczy przede wszystkim ciast szczególnie wrażliwych na zmiany temperatury, takich jak ciasto drożdżowe czy biszkopt.
8. Krojenie gorącego ciasta
Zapach stojącego na stole świeżo upieczonego ciasta aż zachęca do natychmiastowego spróbowania wypieku. Niestety, nie powinniśmy tego robić. Krojenie gorącego ciasta może sprawić, że to rozpadnie się, a cała dotychczasowa praca pójdzie na marne. Najlepiej poczekać, aż wypiek nieco ostygnie i dopiero wtedy zacząć rozkoszować się jego smakiem.
Czy powyższe błędy w pieczeniu ciast są Wam znane? A może sami popełniacie któreś z nich? Mamy nadzieję, że z wiedzą wyniesioną z naszego artykułu pieczenie stanie się dla Was łatwiejsze, a ciasta zawsze będą wychodzić idealnie!